• Bilim-EğitimYorum yapılmamış

  İngiliz ‘Independent’ gazetesi insanlık tarihine yön veren önemli buluşların bir listesini yayınladı. İşte bu buluşlardan en etkili 10 tanesi…

  YAY VE OK – M.Ö. 3200
  Avcılığın temellerini atan bu icat, ilk çağlarda insanların yaşamını sürdürmesini sağlayarak önemli işlev gördü.

  ARŞİMED’İN SU VİDASI – M.Ö. 700
  Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği. O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu.

  ABAKÜS – M.S. 190
  Milattan Sonra 190’da Hun İmparatorluğu’nda bulunan, o devirde Babiller’in de kullandığı abaküsler tarihin ilk hesap makinesi olarak kabul ediliyor.

  PİL – 1800
  Galvani tarafından bir kurbağanın vücudu kullanılarak geliştirilen ilk elektrik devresi olan piller, sürekli yenileniyor ama önemini kaybetmiyor.

  BİSİKLET – 1861
  Ulaşım alışkanlıklarını değiştiren ve insanları özgürleştiren bisiklet, Fransız Pierre Marchaux tarafından icat edildi.

  DİKENLİ TEL – 1873
  Çiftçilikte devrim yaratan dikenli telleri icat eden Amerikan çiftçisi zengin oldu. Ekinlerin büyükbaş hayvanlar tarafından telef edilmesini önleyen çitler hâlâ baştacı.

  ASPİRİN – 1899
  Ateş düşürücü ve ağrı kesici Aspirin’in temellerini Hipokrat atmıştı. Alman kimyager Felix Hoffman ise mükemmel hale getirip piyasaya çıkardı.

  TÜKENMEZ KALEM – 1938
  Macar gazeteci Laszlo Jose Biro tarafından icat edilen tükenmez kalem, kısa sürede günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

  BARKOD – 1973
  Bir üniversite öğrencisi tarafından evrensel ürün kodu olarak geliştirilen barkodlar, ürün güvenliği alanında devrim yarattı.

  ATARİ – 1977
  Bugünkü değeri 30 milyar dolar olan oyun endüstrisinin atası sayılıyor.

  Yorum yapan ilk sen ol.

  Bir yorum ekle