JAPONYA BUNU DA ATLATACAKTIR (MAKALE)

Yıl:1945

Yer: Japonya/Hiroşima ve Nagazaki

1941’den beri ABD ve müttefikleri ile savaş halinde olan Japonya, 1945 yılında ABD Başkanı Truman’ın şartsız teslim olmasını istediği Potsdam Deklarasyonunu reddeder. Truman Nükleer saldırı emrini verir ve 6 Ağustos 1945’de Hiroşima’nın 9 Ağustos 1945’de ise Nagazaki kentleri üzerindeki bulutlara atom bombaları bırakılır. Bu nükleer saldırı sonrasında Hiroşima’da 140 bin kişi, Nagazaki kentinde ise 74 bin kişi hayatını kaybeder. İlerleyen yıllarda da radyasyon hastalıkları sebebiyle bu rakam Hiroşima’da yaklaşık 250 bine çıkar. Atom bombasının etkilerinin günümüzde hala sürdüğü söylenmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası, Japonya elinde ne varsa herşeyini kaybeder. Fabrikalar ve altyapının yüzde 40’ı çalışamaz durumdadır. Üretim seviyeleri ise 50 yıl önceki haline döner. İlerleyen yıllarda milyonlarca iyi disiplinli halkı ve iyi eğitimli askeri sayesinde Japonya adeta yeniden kurulur.

***

Yıl:1995

Yer: Japonya/Kobe

Bundan yaklaşık 11 yıl önce 1995 yılının Ocak ayında 7,4 şiddetinde meydana gelen depremde 6 binden fazla kişi hayatını kaybeder. Kobe depreminde ölenlerin çoğu bizim baraka diye tabir edeceğimiz yapıların altında kalarak can verenler değil, büyük bir kısmı doğalgaz ve diğer çeşitli nedenlerle çıkan yangınlardan dolayıdır.

Kobe depremi, Japonya’ya yaklaşık 100 milyar dolara mal olur ve ekonomisi ciddi hasar alır. Hafızam yanıltmıyorsa, Kobe belediye başkanı depremin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen kente su sağlayamadığı ve yangınlarla baş edemediği için harakiri yaparak intihar eder.

Japonya, bu ağır ekonomik yükün altından kalkmayı başarır ve normale döner.

***

Yıl:2011

Yer: Japonya/ Honşu adası, Sendai bölgesi

İnsanlık tarihinin en büyük beşinci depremi olarak tarihe geçecek olan ve Japonya’nın kuzeyinde meydana gelen 8,9 büyüklüğünde deprem ve akabinde etkili olan tsunami’nin açtığı felaketle Japonya bir kez daha sarsılır. Bu doğal felaketi dünya dehşet içinde izlerken, resmi rakam tam olarak açıklanmasa da büyük dev dalgaların yuttuğu insanların sayısının 50 bin civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Bu dehşet anları, Hollywood filmlerinde kullanılmak üzere ileri teknoloji ile stüdyolarda (üretilmiş) çekilmiş aksiyon görüntüler veya bilim kurgu senaryosunun bir parçası değil, hepsi gerçekti.

Deprem ve sonrasındaki tsunaminin ekonomik maliyetinin yaklaşık 180-200 milyar dolar arasında olması tahmin edilirken, bu rakamın dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya’nın milli servetinin yaklaşık yüze 1’i ne tekabül ettiği söylense de önemli bir orandır. Burada üzerinde durulması gereken Japon ekonomisi ile birlikte bundan sonraki uluslar arası ticarette yaşanacak olan olumsuzluklardır.

Doğal afetlerin neden olabileceği bu türden yıkımlara ve trajedilere karşı daima hazırlıklı olan, ülkesini yaşadığı coğrafyanın şartlarına göre planlayan Japonya, itidali ve disiplini sayesinde uğradığı bu zararın altından kalkacak dirence ve milli ekonomik kapasiteye sahiptir.

Tsunaminin vurduğu geniş ölçekteki bölgelerin içinde kalan karayolları, demiryolları, limanlar, enerji altyapıları inşa çalışmalarını yeniden başlatacak olan Japonya ve halkı, yıllarca sürecek olan bu zorlu süreci sabrı ve disiplini sayesinde büyük bir çaba, direnç ve azim göstererek aşacaktır.

Evet… Japonya bir kez daha yeniden inşa edilecektir.

Hasan Yakup CANGÜVEN

Aramalarınız:

  • hiroşima sonrası japonya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.