KEŞAN MÜFTÜSÜ VE NOEL BABA (MAKALE)

Blogumuzda yer verdiğimiz ve makalelerini yakından takip ettiğimiz Hasan Yakup CANGÜVEN’den bir makale daha.

 

Keşan Müftüsü ve Noel Baba

 

30 Aralık 2011 Cuma

 

Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri sanıyorum bir vaazında, “Noel Baba diye birisi yoktur. Aziz Nicholas diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi” demiş.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu sözleri için Keşan Müftüsü hakkında hemen inceleme başlatmış.

Kaçar mı? Bu durum sosyal paylaşım sitelerinde geyik muhabbetinin garnitürü olmuş.

 

** Bir milleti ve toplumu ayakta tutan Milli ve Manevi değerleridir. Her toplumun Milli ve Manevi değer yargıları birbirine oranla farklılık gösterir. Bir toplumun kutsal saydığı somut bir şey, soyut bir kavram, canlı bir varlık veya insan diğer bir toplum için hiçbir kıymet ifade etmeyebilir. İşte bu nedenle her millet ve toplum Milli ve Manevi değerlerini sosyolojik zeminde anlamlandırır ve zamanla bunu hayat boyu sürecek bir alışkanlığa ve ritüele dönüştürür.

 

** Günümüzde Noel Baba diye tasvir edilen Aziz Nicholas adlı şahısın, Antalya’nın Demre ilçesinde dünyaya geldiği kaydediliyor. Babasını genç yaşta kaybeden Aziz Nicholas büyük bir servetin tek mirasçısı olur ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verir. Bu sırada Patara’da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşir ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Aziz Nicholas durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek aynı zamanda da gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykudayken büyük kızın açık penceresinden çeyizine yetecek kadar bir kese altını içeri atar.

 

Sözde Noel Baba’nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü kısaca bu.

 

Noel Baba Aziz Nicholas’mıdır bilemem. Ancak Noel Baba yılbaşı gecesi çocuklara hediyeler dağıttığına inanılan efsanevi bir kişilikten öte değildir.

Bugün, Demre Belediyesi içerisinde beyaz saç ve sakalı olan, göbekli, tonton biri olarak resmedilen Noel Baba amblemini kullanmaktadır.

 

** Yılbaşı gecesi (gözünüzü kırpmadan sabaha kadar bekleseniz) fakir bir insanın bacası veya penceresinden ihtiyacını karşılayacak miktarda hediye düştüğünü duyanınız var mı? Sanmıyorum. Noel Baba bizim için özel biri midir? Değil. Kültürümüzün bir parçası mıdır? Hiç değil. Mensubu olmakla övündüğümüz dinimiz İslam, toplumda yardımlaşma ve dayanışma olgusuna büyük önem vermiş, bu duygunun gelişmesine ve yerleşmesine çaba harcamış, barış ve huzur ortamında yaşayan bir toplum hedeflemiştir. Bizim millet olarak yoksulların, kimsesizlerin ve zorda kalanların yardımına koşan manevi bir yapımız vardır. Zaten Zekât ve sadaka gibi müesseseler de bunun açık bir göstergesidir. Onun için ne Aziz Nicholas’ın ne de bacadan ve pencereden hediye getirdiğine inanılan Noel Baba’nın Milli ve Manevi kültürümüzde hiçbir yeri ve değeri yoktur.

 

** Yılbaşı toplumumuzda eğlence ve hediyeleşme yönüyle değerlendirilip bir alışkanlık halini alırken, Hrıstiyan toplumları ise eğlence ve hediyeleşmenin ötesinde bunu bir ritüel haline getirmişlerdir. Sanıyorum, Keşan Müftüsü Süleyman Hoca bu sözüyle, toplumumuzda baca ve pencereden sarkarak yardımlaşma tarzının bulunmadığını, bu durumun kültürümüzle hiçbir şekilde bağdaşmadığını ve neonlu çam ağaçlarının etrafında yapılan yılbaşı eğlenceleri ile Noel Baba’lı partilerin zamanla bir ritüele dönüşmesindeki taşıdığı kaygıyı ifade etmek istemiş olabilir.

 

** Çok uzak değil. 30 Eylül 2005 günü Danimarka’da Jyllands Posten adlı bir gazete Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (sav) bir terörist olarak gösteren karikatürler yayınlamış, hatta gazete ve Danimarka yönetimi Müslüman ülke ve gruplardan gelen tepkileri dikkate almamış, herhangi bir önlem almayı reddettiği gibi bunu ifade özgürlüğü olarak açıklamıştı.

Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri Hocanın sözleri de düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

 

** Yeni yıla gelince; Bir takvim yılı bitecek. Yeni bir takvim yılı başlayacak. 2011 yılı gidecek 2012 yılı gelecek. Bir rakam ve tarih değişikliği yaşanacak. Hayaller, umutlar, sorunlar bakiyeleriyle yeni yıla taşınacak. Ömür sermayesinden bir yıl daha eksilecek.

 

Umarım bu takvim değişikliği, hayatınıza yeni ve güzel şeyler katar ve güzel şeylerin değişmesine vesile olur.

Aramalarınız:

  • kean mfts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.