NECMETTİN ERBAKAN VEFAT ETTİ

Necmettin Erbakan’ın vefatı ve ardından…

19 Ocak’ta hastaneye kaldırılan Erbakan’ın ilk başta 24 saat kalacağı açıklanmıştı. Ancak taburcu süresi hergün giderek uzadı.

Erbakan sol ayağında bir damar iltihaplanmasıyla hastaneye yatırılmıştı. Bu süreçte kendisini ziyaret etmek isteyenler ise Erbakan ile görüştürülmedi.

CENAZE SALI GÜNÜ
Recai Kutan Erbakan’ın ölüm haberini açıkladıktan sonra cenazesinin Salı günü İstanbul Fatih Camiinde olacağını açıkladı. Öğle namazının ardından Merkez Efendi aile kabristanına gömülecek.

ERDOĞAN: ALLAH ONDAN RAZI OLSUN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erbakan’ın öğretmeye ve öğrenmeye kendisini adamış bir insan olduğunu söyledi. Erdoğan bir hoca, bir lider ve bir insan olarak genç nesillere güzel örnek olduğunu söyledi. Başbakan, “Allah ondan razı olsun. Ondan öğrendiklerimiz çok önemlidir. Saadet Partisi’nin başı sağolsun.

ASİLTÜRK: İSYANLARA ÜZÜLÜYORDU

Yakın arkadaşı Oğuzhan Asiltürk de doktorların kendisine çalışmasını yasakladığı halde siyasete asla ara vermediğini belirtti.

Erbakan’ın 45 yıl birlikte çalıştığı Yasin Hatipoğlu’nun çok duygulu olduğu gözlemlendi. Hatipoğlu Erbakan’ın kaybının hem Türkiye’nin hem de dünya kaybı olduğunu anlattı. Ayrıca son dönemde Afrika ve Ortadoğu’da çıkan isyanların onu çok üzdüğünü ifade etti.

Hatipoğlu ayrıca Saadet Partisi’nde yaşanan son dönemdeki ayrılıkların da Erbakan’ı çok üzdüğünü söyleyerek, “Ancak bu onun manevi kişiliğini hiç etkilemedi” dedi.

KURTULMUŞ: KIRGIN DEĞİLDİK
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da Erbakan’dan çok şey öğrendiklerini anlattı. “Türkiye siyasi tarihine damga vurdu. Kendisi ile yakın çalışma arkadaşı olmaktan çok mutluydum. Kendisinin bize kattıkları çok büyüktür” yorumunu yaptı.

Kurtulmuş 28 Şubat sürecinde kimi oyunlarla nasıl devrildiğini belirterek ciddi şekilde haksızlıklara uğradığını da anlattı.

Kurtulmuş, Saadet Partisi’nde ayrılma döneminde ikisinini arasında hiçbir kırıklık olmadığını belirtti.

ILICAK: HAKSIZLIKLARA UĞRADI
Gazeteci Nazlı Ilıcak da üzgün olduğunu ve Erbakan’ı sevdiğini dile getirdi. Ilıcak, “Zaman zaman haksızlıklara uğradı. Ancak yetiştirdiği kadrolar bugün iktidara geldi” dedi.

Ilıcak Erbakan’ın kadınları da siyasete kattığını belirtti. Bunun önemini belirten Ilıcak, Erdoğan’ın kadının dünyalaşmasına yardım ettiğini açıkladı.

ÇEKİRGE: TÜRKİYE’Yİ İYİ BİLİRDİ
Fatih Çekirge de Necmettin Erbakan’ın siyasete gülümseme ve hicvi getirdiğini belirtti. Ayrıca uçakla yaptıkları gezilerde üstünden geçtikleri her gölü ve barajı bilecek kadar ülkeyi tanıdığını söyledi. Çekirge ayrıca Erbakan, Süleyman Demirel ve Turgut Özal’ın Türkiye’nin altyapısını kurduğunu ifade etti.

KÜÇÜKKAYA: ETKİLİ BİR İSİMDİ
İsmail Küçükkaya Erbakan’ın hitabetinin kimsede olmayacak kadar renkli olduğunu söyledi. Milli Görüşteki Milli kelimesini de Erbakan önemserdi” diyen Küçükkaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir dönemi tanımlamadaki Demirel, Ecevit, Türkeş ve Erbakan isimlerinden, hatta bu dörtlünün en etkili isimlerindendi.

AKYOL: İSLMACILIĞI PARLAMENTER SİSTEME SOKTU
Taha Akyol da Erbakan için şunları söyledi; “Parlamenter sistem ve teknolojinin insanla birleşmesini sağladı. İslamcılığın ekonomi ve modern teknoloji ayrıca İslamcılığın parlamenter sistem ile birlikte olmasını sağladı.”

SARIKAYA: MİLLİ BİR MUHAFAZAKARDI
2 ay önce Erbakan ile görüşen Muharrem Sarıkaya da Erbakan ile yaptığı son konuşmada 1970’lerdeki Necmettin Erbakan’ı karşısında gördüğünü açıkladı. Sarıkaya Erbakan’ı milli bir muhafazakar olarak açıkladı.

Erbakan ayrıca kendisinin yerine yeni isimlerin düşünüldüğünde ise, “Onlar daha çocuk. Bizim planlarımızı yiyorlar. Yakında bana gelip, ne yapacaklarını soracaklar” demiş.

Sarıkaya ayrıca Erbakan’ın siyasete devam etmediğini ancak halkın kendisini istediğini ifade ettiğini anlattı.

ŞENER: İTTİFAKLAR ÜZERİNE KONUŞUYORDUK
Hastane önünde açıklama yapan Abdüllatif Şener de herkese başsağlığı diledi. Şener, Kendileri Türkiye’de iyi şeylerin olmasını istedi. Ülkemizin güçlü ve büyük bir ülke olması için siyaset mücadelesi vermiştir. Siyasette ekol olduğunu da ortaya koymuştur” dedi.

Şener hastanede kalabalık olmaması için taziyelerin Saadet Partisi’nde alınacağını açıkladı.

Şener en son görüşmelerinde de ittifaklar üzerine konuşuklarını ifade etti.

HATİPOĞLU: ÜÇ İSTEĞİ VARDI
Yasin Hatipoğlu Erbakan’ın üç isteği olduğunu anlattı. Hatipoğlu şunları söyledi; “İlk olarak yaşanabilir bir ülke istiyordu.

İkincisi yeniden büyük Türkiye istiyordu. Eskiden büyük bir ülkeydi ama kenarından kırptılar. Yeniden büyük bir Türkiye istiyordu.

Üçüncü olarak ise yeni bir dünya düzeni istiyordu. Dünya bir bulgur kazanı gibi kaynıyor. İnsanların birbirlerine saygı gösterdiği yeni bir dünya düzeni istiyordu.

Son dönemde yaşanan halk isyanlarına üzülüyordu çünkü insan seviyordu. Her türlü insanı ırk, din, dil ve cinsiyet gözetmeden severdi”

BARLAS: SİYASETE YENİ BİR SOLUK GETİRDİ
Mehmet Barlas da Erbakan için, “Siyaset hayatımız Erbakan’a gereken değerini verecektir. Siyasi hayatımızı siyasal İslam’ı sokmuştur. Türk siyasetine yeni bir soluk getirmiştir. Erbakan’ın siyasal İslam’ı siyaset hayatına sokması Türkiye demokrasisinin daha sağlam olmasını sağladı.

Çok çalışırdı, gerçi bazı projeleri hayal projeleriydi ama önemli düşünceleri de vardı.”

YILMAZ: ‘KOMÜNİST PARTİ KURULMALI’ DEDİ
Gazeteci Mehmet Yılmaz da, “Erbakan bir keresinde bize Komünist parti kurulmalı demiş ama yazmayın demişti. Biz de badem bıyıklı biri diyerek açıklamayı yazmıştık. Bir hafta sonrasında ise yanında taşıdığı kuruyemişlerden bize ikram ederek bir daha anlaşmayı bozarsanız vermem uyarısında bulunmuştu.

İslamcı ideolojiyi savunan kitlelerin normal siyasete girmesini sağladı. Onun sayesinde bu kitleler demokratik sistemin için de bulunabildi” dedi.

ÇAKIR: BAĞIMSIZLAR HAREKETİNİ BAŞLATTI
Ruşen Çakır, Erbakan ile uzaktan tanıştıklarını kendisiyle özel röpotajını sadece NTV’de Yazı İşleri programında yaptıklarını anlattı.

Çakır ayrıca hısım olduklarını, kardeşi ile halasının evli olduğunu ifade etti. Ancak buna karşın bile çok uzun süre konuşmadıklarını, en fazla 2-3 dakika konuştuklarını söyledi.

Çakır ayrıca Erbakan’ın “bir kısım gazeteciler”, “kadayıfın altının kızarmasını bekliyoruz”, “Glu glu dansı” gibi ilginç ve Türk siyasi hayatına giren sözleri olduğuna değindi.

Çakır, “Erbakan yoktan bir hareket başladı. Bağımsızlar hareketini başlattı” dedi.

Ruşen Çakır kendisinin dünya çapında bir makina mühendisi olduğuna değindi. Kendisinin dine çok vakıf olduğunu belirrti. Siyasi hayatta da bilgisinin çok fazla olduğunu ve bu üç unsurdan kendisine “hoca” dendiğini kaydetti.

Tabanında bağlılığın bu unsurlardan olduğunu belirten Çakır, kopmaların olduğunu ancak kopmalardan sonra başarısız olanın çok az olduğunu aktardı.

OKUYAN: İTTİFAK ÇALIŞMALARI YAPIYORDUK
Eski hapishane arkadaşlarından Yaşar Okuyan da, “Yarın Erbakan’ı ziyaret etmeyi düşünüyordum. Tam 40 yıl önce 1968’lerde tanıştık. Birinci ve İkinci Milliyetçi Cephe hükümetlerinde birlikte çalıştık. Sonra da tutukevinde 11 ay birlikte kaldık. Çok ilginç bir hukukumuz vardı.

Dava insanıydı. İnandıklarından dönmezdi ve espriliydi. Ona, ‘Seninkiler ülkeyi maffediyor, neden iyi hoca olmadın’ dediğim zaman bana, ‘Bunlara verdiğim okusun çalışsın diye verdiğim kitapların arasına çizgi roman koymuşlar, nereden bileyim’ cevabını vermişti.

İttifak çalışmalarımız vardı. 2007 seçimlerinde de ittifak olmalıyız demişti.

Bir gönül insanıydı. Son nefesine kadar siyasetten kopmadı” dedi.

Kaynak:http://haber.mynet.com/detay/guncel/necmettin-erbakan-oldu/558043?utm_source=mynet&utm_medium=www&utm_campaign=home_haber_image

Erbakan’ın unutulmaz sözlerinden bir kaçı:

– Fırtınalara yön veren kelebeklerin kanat çırpışıdır..

– Bizim Davamızda kimse kendi için yaşamaz, Herkes kardeşi için yaşar. Menfaati Öldürmenin en kolay yolu budur..

– Namaz dinin direği cihad ise zirvesidir. Biz siyaset değil cihad yapıyoruz..

– Müslüman Hakkın hakimiyeti için ”motor”, Şerrin yok olması için ”fren” olma Görevlisidir….

– Hakk’ı üstün tutmak her zaman saadet getirir..

– Milli Görüş; Bu milletin inancıdır, tarihidir, kimliğidir, ruh köküdür.

– İman varsa imkanda vardır, milli görüşçü asla vazgeçmez.

– Bir çiçekle bahar olmaz. Ama! Her bahar bir çiçekle başlar…

– Irak’ta ölen bir tek çocuğun vebalini, yedi sülaleniz alnını secdeden kaldırmasa da ödeyemeyecektir…

 

Mekanı Cennet Olsun.

Aramalarınız:

  • KOLAY İCATLAR
  • erbakan öldü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.